לוגו איילת

רישום סימן מסחר

עם הפיכתם של קיבוצים רבים לקיבוצים מתחדשים והעברת האחריות לפרנסה מהקיבוץ לחבר. החלו לפרוח יזמויות ובתי עסק שמקימים חברי וחברות הקיבוצים. מניסיוני ומהפניות המגיעות אל משרדי אני למדה שבעלי העסקים הצעירים זקוקים לליווי משפטי. בעיקר בשלבים הראשונים להתהוות העסק. על מנת ללמוד, להפנים ליישם את הוראות החוק שנועדו להגן על העסק. אחת הפעולות הראשונות והחשובות שיש לבצע בהקשר זה, עם הקמת העסק, הינה "רישום סימן מסחר". ועל כן בחרתי להקדיש את מדורי לנושא זה.

סימן מסחר.

לרוב, החברים מחזיקים בעסק המשווק מוצרים או נותן שירות תחת שם מסחרי מסוים. ו/או "לוגו" ייחודי המופיע על גבי אריזת המוצר המשווק או בפרסומת למתן השירות.
סימן מסחר יכול להיות, לשם הדוגמא:. מילים ללא עיצוב (כמו הסימן של בזק), מילים מעוצבות (כמו הסימן של טבע), סמל מסחרי (כמו הסימן של תנובה), ועוד.

זכות שימוש מסחרית.

לשם המסחרי הנלווה למוצר או לשירות חשיבות רבה. ולו רק מן הטעם כי עלול להיגרם נזק כלכלי רב אם גוף או אדם אחר ישווק מוצר או יעניק שירות דומה תחת אותו שם או שם דומה. בהתאם לפקודת סימני המסחר [נוסח חדש] תשל"ב-1972 (להלן: "הפקודה"). רישום סימן המסחר מעניק לבעליו זכות שימוש ייחודית בסימן לגבי סחורות ו/או שירותים שבגינם הוא נרשם. וכך מאפשר לבעלים לבנות לעצמו מוניטין ולהבדיל את עצמו ממתחריו. בנוסף, רישום הסימן משרת גם את הצרכנים ומונע הטעייה.

הפרת סימן מסחר.

הפקודה קובעת כי כל מי אשר ייעשה שימוש בסימן המסחר הרשום ייחשב כ"מפר סימן המסחר". ויהיה חשוף, בין השאר, לתביעה לקבלת פיצויים בגין הנזק שנגרם לבעל הסימן עקב הפרת סימן המסחר. לא זו בלבד, אלא שהפקודה קובעת כי גם מי אשר ייעשה שימוש בסימן הדומה לסימן המסחר הרשום. ייחשב כמפר סימן מסחר. בפסיקה נקבעו מספר מבחנים לצורך הכרעה בשאלה באם סימני מסחר דומים. באופן שיטעה צרכן סביר לחשוב ששתי סחורות ממקור שונה נובעות מאותו מקור. כגון: מבחן המראה והצליל, מבחן סוג הסחורות, חוג הלקוחות, צינורות השיווק ועוד.

רשות הפטנטים.

על מנת לרשום את השם המסחרי כ"סימן מסחר" יש להגיש בקשה מתאימה לבחינתו של רשם סימני המסחר. בטרם הגשת הבקשה מומלץ לבדוק אם סימן המסחר שבדעתכם לרשום לא נמצא בשימוש אחרים. לצורך כך ניתן לבצע חיפוש עצמי ללא תשלום  באמצעות מאגר הנתונים באתר רשות הפטנטים. כמו כן ניתן לבקש חיפוש רשמי בתשלום שיבוצע ע"י בוחני המחלקה. תשובה רשמית בכתב תשלח אל המבקש.

חופש העיסוק.

הואיל ורישום הסימן מקנה לבעל הסימן זכות שימוש בלעדית בסימן ובסימן הדומה לו. עולה הצורך לאזן בין זכותו של בעל הסימן להגן על קניינו ועל המוניטין שרכש. לבין אינטרס הציבור לחופש העיסוק ולחופש הביטוי. לפיכך, רשם סימני המסחר נוקט זהירות בתהליך אישור סימן המסחר לרישום. כך למשל, הפקודה קובעת כי הסימן אינו כשר לרישום. אלא אם "הוא בעל אופי מבחין, שיבדיל אותו מטובין שניתנים על ידי אחרים". כך ככלל לא יירשם סימן הזהה או הדומה לסימן רשום אחר לגבי אותם טובין או טובין דומים. כמו כן ככלל לא יירשמו סימנים העלולים להטעות את הציבור בדבר מוצאם של הטובין או איכותם. וכן סימנים שמשמעותם הרגילה הינה גיאוגרפית או שם משפחה ועוד.

רישום סימן מסחר.

שימו לב כי עקב ריבוי הבקשות, קיים תור ארוך של בקשות הממתינות לבחינה. (משך העיכוב משתנה ועומד לערך על כ-15 חודשים). לאחר סיום הליכי הבחינה, במידה וזו הסתיימה לשביעות רצון הבוחן. תישלח אל המבקש הודעת קיבול והבקשה תתפרסם ביומן סימני המסחר (חלק הרשומות). אם לא מוגשת התנגדות תוך שלושה חודשים מיום הפרסום, הסימן יירשם ותשלח אל המבקש תעודת רישום.

ערעור.

במידה וימצא הרשם טעמים שיש בהם כדי לפסול את הסימן לרישום. אזי תישלח למבקש הודעה בכתב המפרטת טעמים אלו. במצב כזה, באפשרותכם להגיש תוך שלושה חודשים תשובה מנומקת בכתב. ולפרט בה את טענותיכם מדוע כשיר הסימן לרישום. לחילופין, תוך אותה תקופת זמן הנכם יכולים להודיע לרשם כי אתם מבקשים להשמיע את טענותיכם בפניו.

רישום סימנים בינלאומיים.

במקרה בו נרשם סימן שלדעת פלוני לא היה כשיר לרישום ניתן להגיש בקשה לרשם סימני המסחר למחיקת הסימן וזאת במהלך 5 השנים מהיום בו נרשם. בקשה למחיקת סימן בשל כך שהבקשה לרישומו הוגשה שלא בתום לב, ניתן להגיש בכל עת. עוד  יש לדעת כי רישום סימן מסחר בישראל לא מגן על הסימן במדינות אחרות בעולם. לפיכך, יש להגן על הסימן בכל מדינה בנפרד. ביום 1.9.2010 נכנסה לתוקף הצטרפותה של ישראל  לאמנת פרוטוקול מדריד לרישום סימנים בינלאומיים, והחל מיום זה  ניתן להגיש באמצעות המשרד הישראלי, בקשה בינלאומית אחת (בהתבסס על בקשה או רישום סימן בישראל), ולבקש באמצעותה לרשום את הסימן בכל המדינות החברות באמנה.

 

* המידע המופיע הוא כללי בלבד ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת או ייעוץ מוסמך. הכותבת לא ייצגה מי מהצדדים אלא אם נרשם אחרת.

   = "איילת רייך – משרד עורכי דין, נוטריון וגישור" מתמחה בקיבוצים, מושבים, תאגידים, בתחום המסחרי-חקלאי-מינהלי וענף הלול על כל שלוחותיו. עו"ד איילת רייך-מיכאלי משמשת כבוררת וכמגשרת במחלוקות.

אנו מזמינים אתכם לבקר באתר האינטרנט שלנו: WWW.AYELET-RAICH.CO.IL, ולעקוב אחרינו בפייסבוק: "איילת רייך – משרד עורכי דין נוטריון וגישור".

שיתוף:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

תוכן העניינים

חדש

פוסטים קודמים

חיוב בארנונה על ידי הועד המקומי

תשלום ארנונה. לא אחת פונים אל משרדי בעלי עסקים בתחום שיפוטם של וועדים מקומיים. בטענה כי ביום בהיר אחד החליט הועד המקומי לשלוח דרישת תשלום ארנונה לעסק

צוואה ירושה
ירושה / צוואה – איך זה עובד?

כיום, יותר מבעבר, ערים חברי הקיבוצים השונים, מופרטים ומסורתיים כאחד, לחשיבות הסדרת חלוקת רכושם לאחר מותם. במסגרת הרצאות שאני מעבירה לחברי קיבוצים בנושא ירושות וצוואות אני למדה כי אצל

עבדים היינו במצרים…לא עוד

ביום שני נסב לשולחן הסדר ונקרא בהגדה "עבדים היינו…עתה בני חורין". האומנם? האם העובדים בימינו חופשיים ומקבלים תנאים נאותים? גמול שעות נוספות גלובלי. רבים מהעובדים

המושב הגיש תביעה וקיבל פיצויים בגין הפקעת שטחים בהם נכלל חלק מהמשק שלי. האם המושב רשאי לא להעביר את כספי הפיצויים לחברים מהם הופקעה הקרקע?

נושא הפקעת שטחים במושבים הינו דבר שכיח. ואל משרדנו מגיעות שאלות רבות בנושא, וביניהן השאלה הנ"ל. הסוגיה שמעלה שאלה זו נדונה בפסק דין שניתן בבית

Call Now Button