חיוב בארנונה על ידי הועד המקומי

תשלום ארנונה.

לא אחת פונים אל משרדי בעלי עסקים בתחום שיפוטם של וועדים מקומיים. בטענה כי ביום בהיר אחד החליט הועד המקומי לשלוח דרישת תשלום ארנונה לעסק שבבעלותם. לאחר שבמשך שנים רבות לא נדרש העסק לשלם ארנונה. לעיתים, הועד אף מגדיל לעשות ומבקש לחייב את העסק למפרע. בגין כל אותם שנים בהם לא שילם ארנונה.

לאור כך, מצאתי לנכון להביא בפניכם פסק דין חשוב שניתן ממש לאחרונה בנושא זה. על ידי בית המשפט העליון*.

תיאור מקרה – ועד מקומי.

באותו עניין דובר בערעור שהוגש על ידי ועד מקומי המשתייך למועצה האזורית לב השרון. שבתחום שיפוטו נמצא איזור תעשייה. ובו מפעל לייצור חומר פלסטיק שהינו בבעלות החברה נגדה הוגש הערעור. בחודש דצמבר 2009, נתגלה לוועד המקומי כי איזור התעשייה נכלל בתחום שיפוטו. אז נשלחה למפעל הודעת חיוב. בדרישה לתשלום ארנונת ועד מקומי, באופן רטרואקטיבי, החל משנת 2003 ועד שנת 2009. בהודעה למפעל נכתב כי "בטעות" הוא לא חוייב בארנונת ועד מקומי עד אותה עת.

טענות הצדדים – אישור שרים.

כנגד חיוב זה פנה המפעל לבית המשפט המחוזי. בטענה כי הועד המקומי הטיל ארנונה על נכסים שאינם מיועדים למגורים לראשונה בשנת 2009. עת שלח את הודעת החיוב. מבלי לקבל את אישור השרים. טענה זו התבססה על סעיף 9ב לחוק ההסדרים. חוק אשר נכנס לתוקף ביום 1.1.2005. ולפיו ועד מקומי חייב לקבל את אישורם של שר הפנים ושר האוצר (להלן: "השרים"). בטרם יטיל לראשונה ארנונה כללית על סוג נכס המצוי בתחומו. מנגד טען הוועד המקומי, כי הוסמך על ידי המועצה. להטיל ארנונה על נכסים שאינם מיועדים למגורים. לרבות נכסים באזור התעשייה. כבר בשנת 2002/3. ולכן לא נדרש אישור השרים להטלת הארנונה על המשיבה. בית המשפט המחוזי דחה את טענות הועד המקומי. וביטל את ההחלטה לחייב את המפעל בארנונה לשנת 2009, שכן היא התקבלה בחוסר סמכות. בנוסף נקבע כי גם החיוב בארנונה באופן רטרואקטיבי נעשה שלא כדין. על החלטה זו הוגש ערעור לבית המשפט העליון.

ערעור בבית משפט העליון.

בפתח הכרעתו ציין בית המשפט העליון. כי נקודת המוצא, שאין עליה מחלוקת, היא שעד לשנת 2009 הועד המקומי לא ידע. הוא לא היה מודע כלל לעובדה שאזור התעשייה נמצא בתחום שיפוטו. כמו כן, הסתמך על חוות דעת של מר אריה בר, מנכ"ל משרד הפנים לשעבר. עמדתו המסורתית והעקבית של משרד הפנים החל משנת 2000. היא כי הועד המקומי רשאי להטיל מיסים אך ורק על נכסי מגורים בישוב. כאשר המועצה האזורית רשאית להעביר לוועד המקומי חלק מהארנונה הנגבית על ידה. מהעסקים בתחום שיפוט הועד.

דיון – מיסים מוניציפליים.

בהינתן נקודות מוצא אלו, קובע בית המשפט, קשה לקבל את טענת הועד המקומי. הועד טוען כי כבר בשנת 2002 נתכוון לחייב את המפעלים באיזור התעשייה. בית המשפט מוסיף וקובע כי אין רשות מנהלית מקבלת החלטות "בטעות" או "באופן לא מודע". החלטה של רשות מנהלית חייבת להיות מוכוונת להגשמת תכלית ספציפית ומנומקת כדבעי. לכן, גם אם התקבלה ההחלטה הראשונה להטיל ארנונה על נכסים שאינם מיועדים למגורים – ולפי בית המשפט המחוזי לא התקבלה החלטה כזו – הועד המקומי לא התכוון לחייב את אזור התעשייה. זאת, מהטעם הפשוט שהועד כלל לא ידע שאזור התעשייה נמצא בתחום שיפוטו.

דיון – חוק ההסדרים.

לכך מוסיף בית המשפט רובד נוסף. וקובע כי גם אם לפני שנת 2005 הועד המקומי קיבל החלטה עקרונית. החלטה להטיל ארנונה על נכסים שאינם מיועדים למגורים. ובכך הניח את התשתית לחיובו של המפעל. לא היה בכך כדי לפטור את הועד מהצורך לקבל את אישור השרים. זאת, נוכח הוראת סעיף 9ב לחוק ההסדרים. הקובע כי על הועד המקומי לקבל את אישור השרים במועד הטלת הארנונה. ולא למועד ה"אישור העקרוני להטלה". יצוין כי לגבי עיריות ומועצות אזוריות המצב שונה. שכן לגביהן מועד ההטלה נחשב מועד חקיקת צו המיסוי. ואילו כאמור לגבי הועד המקומי מדובר במועד הטלת הארנונה בפועל. היינו הפקת שומת הארנונה לבעל הנכס. מטעמים אלו דוחה בית המשפט העליון את הערעור.

פסק דין – חיוב ארנונה.

גם בעניין ביטול החיוב הרטרואקטיבי דוחה בית המשפט את הערעור. תוך שהוא קובע כי חיוב ארנונה למפרע אפשרי רק במקרים חריגים. בית המשפט אף מציין כי לאורך השנים הועד לא סיפק שירותים מוניציפאליים כלשהם לאזור התעשייה.

אשר על כן, הערעור נדחה והוועד המקומי אף חוייב לשלם את הוצאות המפעל בסך 20,000 ₪.

 *עע"מ 6704/13 ועד מקומי תנובות נ' תוסף קומפאונדס בע"מ (פורסם בנבו, 8.7.2015).

* המידע המופיע הוא כללי בלבד ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת או ייעוץ מוסמך.

* "איילת רייך, משרד עורכי דין, נוטריון וגישור". מתמחה בקיבוצים, מושבים, תאגידים, בתחום המסחרי-חקלאי-מינהלי וענף הלול על כל שלוחותיו. עו"ד איילת רייך-מיכאלי משמשת כבוררת או מגשרת במחלוקות.

* אנו מזמינים אתכם לבקר באתר האינטרנט שלנו: WWW.AYELET-RAICH.CO.IL.

ובפייסבוק: "איילת רייך – משרד עורכי דין נוטריון וגישור".

שיתוף:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

תוכן העניינים

חדש

פוסטים קודמים

קצבת זקנה

קיצבת זיקנה. בעת  האחרונה הגיעו למשרדי פניות רבות מחברי קיבוץ. בשאלות המתייחסות לנושא קצבת הזקנה  מהמוסד לביטוח לאומי. מצאתי כי נושא זה מטריד רבים מחברי הקיבוצים.

Call Now Button
וואטסאפ
צריכים עזרה?
עורכת דין איילת רייך
שלום,
אפשר ליצור איתי קשר גם בוואטסאפ